Malowanie proszkowe: co warto wiedzieć o tej metodzie?

malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe: co warto wiedzieć o tej metodzie?

Malowanie proszkowe to znana już od kilkudziesięciu lat metoda malowania przede wszystkim powierzchni metalowych. Dzięki tej metodzie można stworzyć wyjątkowo równą i trwałą powłokę farby, której nie dałoby się uzyskać tradycyjnymi sposobami. Dziś postaramy się Wam przybliżyć, jak działa lakierowanie proszkowe i jakie są zalety takiego rozwiązania.

Zastosowanie

Malowanie proszkowe sprawdzi się zarówno w przypadku zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych i jest jedną z najbardziej opłacalnych opcji wykończenia. Lakierowaniu proszkowemu szczególnie często poddawane są elementy, które regularnie narażane są na pracę w trudnych warunkach, zwłaszcza w architekturze i motoryzacji. Do takich elementów należą, np. części samochodowe, takie jak listwy dekoracyjne, czy felgi, a także altany ogrodowe, ogrodzenia, bramy czy meble. Ponadto, malowanie na sucho, jak żadna inna forma malowania, gwarantuje doskonałe i gładkie wykończenie malowanej powierzchni, przez co często stosuje się tę metodę również w lakierowaniu elementów dekoracyjnych, jak lampy, meble itp.

Proces malowania proszkowego

Malowanie proszkowe to wieloetapowy proces wykańczania powierzchni zarówno metalowych, jak i niemetalowych. Metoda ta obejmuje etap przygotowania, aplikacji i utwardzania. Do malowania proszkowego lakiernia wykorzystuje pistolet natryskowy, komorę lakierniczą i piec do utwardzania. Za pomocą specjalistycznych pistoletów natryskowych, na metalowe, drewniane lub wykonane z tworzyw sztucznych powierzchnie nakładana jest farba proszkowa. Do rozprowadzania materiału proszkowego wykorzystujemy natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny.

  1. Natrysk elektrostatyczny działa na zasadzie wytworzonego pola elektrostatycznego, pod którego wpływem malowana powierzchnia przyciąga cząsteczki farby. W skrócie, cząsteczki malowanej powierzchni naładowane są dodatnio, a cząsteczki farby ujemnie, więc w trakcie lakierowania wytwarza nam się pole elektrostatyczne.
  2. Natrysk elektrokinetyczny, inaczej zwany tribo, działa na zasadzie cząsteczek farby naładowanych elektrostatycznie za pomocą sprężonego powietrza. Proces ten nie wymaga wytworzenia pola elektrostatycznego między malowaną powierzchnią a farbą. W przypadku metody tribo, cząsteczki farby ocierają się między sobą, następnie zderzają się z malowaną powierzchnią i w efekcie przylegają do niej.

Nałożoną warstwę farby poddajemy procesowi topienia i utwardzania w specjalnym piecu do utwardzania. Standardowo, wymagana temperatura, która pozwala na utwardzenie farby to 140-200 stopni Celsjusza. Finalnie, uzyskujemy doskonale gładką i równą powierzchnię.

Malowanie proszkowe wyróżnia zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne wykończenie w szerokiej gamie kolorów i tekstur, które nie jest łatwo osiągalne przez konwencjonalne metody malowania. Gwarantuje niezwykle odporną powłokę, dzięki czemu nadaje się zarówno do części samochodowych i maszyn, jak i przedmiotów codziennego użytku. Powłoka malowana proszkowo znakomicie wytrzymuje ekstremalne warunki pogodowe i czynniki mechaniczne, co oznacza, że jest odporna na zadrapania i odpryski.