Malowanie proszkowe: czym różni się od tradycyjnego malowania?

Malowanie proszkowe: czym różni się od tradycyjnego malowania?

Malowanie proszkowe: czym różni się od tradycyjnego malowania?

Malowanie proszkowe to znana już od kilkudziesięciu lat metoda malowania przede wszystkim powierzchni metalowych. Dzięki tej metodzie można stworzyć wyjątkowo równą i trwałą powłokę farby, której nie dałoby się uzyskać tradycyjnymi sposobami. Dziś postaramy się Wam przybliżyć, jak działa lakierowanie proszkowe i jakie są zalety takiego rozwiązania.

Malowanie proszkowe i malowanie na mokro – porównanie kosztów

Zacznijmy może od tego, jak wygląda porównanie kosztów w przypadku tych dwóch metod malowania. Pozornie tańsze jest klasyczne malowanie na mokro. Za farbę do takiego malowania zapłacimy mniej niż za profesjonalną farbę proszkową. Często zapominamy jednak, że farby proszkowe są dużo bardziej wydajne. W przypadku farb mokrych mamy do czynienia ze sporą stratą. Farby tego rodzaju stosunkowo szybko zasychają – na narzędziach, pojemnikach i innych akcesoriach do malowania. Stosunkowo szybko niszczą się też same narzędzia jak pędzle czy wałki, co dodatkowo zwiększa koszty tej metody malowania. 

W przypadku malowania proszkowego niewykorzystaną farbę można odzyskać i wykorzystać później. Dodatkowo warstwa położona w wyniku malowania proszkowego będzie o wiele trwalsza niż w przypadku klasycznego malowania. Dzięki temu sporo zaoszczędzimy na kosztach ponownej konserwacji elementów malowanych na mokro.

Jakie materiały maluje się proszkowo, a jakie na mokro?

Jedną z istotnych różnic pomiędzy malowaniem proszkowym a tradycyjnymi sposobami malowania, jest również to, jakie materiały możemy pomalować w ten sposób. Malowanie na mokro możemy zastosować praktycznie do każdego materiału. Oczywiście kluczowe jest tu dobranie odpowiedniej farby, a powstała w ten sposób powłoka nie zawsze będzie trwała i idealnie przylegająca. 

Z kolei malowanie proszkowe stosuje się obecnie najczęściej w przypadku elementów metalowych. Proszkowo można pomalować również elementy drewniane i drewnopodobne (na przykład elementy mebli). Można się spotkać również z malowaniem proszkowym szkła i ceramiki, chociaż są to stosunkowo rzadkie przypadki. Technologia malowania proszkowego jest stale rozwijana i ulepszana. Także bardzo możliwe, że w
przyszłości możliwe będzie stosowanie tej metody również w przypadku innych materiałów jak, chociażby tworzywa sztuczne. Choć dziś lakierowanie proszkowe stosuje się zdecydowanie najczęściej w przypadku elementów metalowych.

Malowanie proszkowe wady i zalety

Lista zalet malowania proszkowego jest całkiem spora. Najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania tej metody to:

  • Farby proszkowe są bardzo wydajne, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi farbami emulsyjnymi. Dzięki temu do malowania proszkowego zużyjemy o wiele mniej farby niż w przypadku klasycznych “mokrych” farb. Co więcej, niewykorzystaną farbę można odzyskać z komory lakierniczej i użyć przy kolejnych elementach.
  • Farby proszkowe nie zawierają szkodliwych substancji w rodzaju rozpuszczalników. Są więc przyjazne dla zdrowia i środowiska. Farby proszkowe można dzięki temu stosować do malowania elementów używanych na co dzień w domu jak na przykład fronty mebli kuchennych.
  • Malowanie proszkowe odpowiednio przygotowanego elementu pozwala na uzyskanie bardzo gładkiej i jednolitej powierzchni pozbawionej zacieków. Kolor na malowanych proszkowo elementach rozłożony jest idealnie równomiernie.
  • Farba proszkowa tworzy warstwę odporną na działanie czynników atmosferycznych, a także na wiele uszkodzeń mechanicznych czy chemicznych. Często stosuje się tę metodę w przypadku elementów znajdujących się na zewnątrz jak ogrodzenia, balustrady balkonowe itd.
 
Czy malowanie proszkowe ma jakieś wady? Za minus tej metody możemy uznać jedynie to, że wymaga ona specjalistycznego sprzętu, odpowiedniej kabiny lakierniczej i pieca do malowania proszkowego. Z tego też powodu malowanie proszkowe w domu jest raczej niemożliwe, a dodatkowo takie próby mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zdecydowanie lepiej zlecić takie zadanie profesjonalnej lakierni proszkowej.